Loading Events
  • This event has passed.

Hur klarar beredskapen i fred och lugn att möta krig och kris?

Detaljer

Datum: 18 februari, 2026

Tid: 16:00 - 18:00

Plats: CityLife, Sveavägen 63

Arrangör:

LHC

På årets första partnermöte gästas vi av Emma Spak. Emma har nu varit ett tag i rollen som chef för NSPL (Regionernas gemensamma funktion för nationell samordning och planering) och kommer att ge sin bild av hur beredskapsplaneringen kan utvecklas i en tid präglad av ökad osäkerhet.

 

LHC har ett partnernätverk med verksamma praktiker från ett 20-tal organisationer; myndigheter, beställarorganisationer, utförare, professionsförbund, patientföreningar, branschorgan och läkemedelsbolag.

Som partner har du möjlighet att delta i partnermöten, seminarier och andra aktiviteter.

Partnermöten hålls 4-6 gånger per år. Ett vanligt upplägg är att ett aktuellt tema introduceras – ofta av en inbjuden gäst – och mycket tid ges till diskussion av detta. Ambitionen med partnermötena är att bygga upp en sammanhållen grupp och skapa ett öppet och familjärt diskussionsklimat där även svåra frågor kan hanteras öppet.

Är du intresserad av att bli partner till LHC? Välkommen att kontakta oss här.

Obs! Detta möte är endast för LHCs partners.